Arkadaşlar merhabalar. Bu gün size WordPress Google XML Sitemaps’a gelen önemli bir güncelleme aktaracağım. Çoğu arkadaşımız bu güncellemeyi yaptı, fakat ingilizcesi olmayanların gözünden kaçan 1 düzenleme yapmamız gerekiyor. Szilere ilk önce WordPress Google XML Sitemapsı üstün körü anlatıp ardından güncellemyle gelen yenilikle alakalı ne yapmanız gerekeni anlatacağım.

Google XML Sitemaps eklentisi ile, wordpress tabanlı siteleriniz için otomatik olarak sitemap oluşturulacak, ve yazmış olduğunuz yazılar site haritanıza eklenecektir.

Bundan sonrada sitenize bir yazı eklenir eklenmez, site haritasını güncelleyecek ve yine otomatik olarak Google, MSN, ASK, Yahoo gibi arama motorlarına bilgilendirme mesajı (ping) göndererek site haritanızı sürekli güncel tutacaktır.

Yani her yeni yazınızda sizin seçtiğiniz arama motorlarına ping gönderilecek. Daha hızlı index alabileceksiniz. Ve sitenizde yaptığınız değişiklikleride sürekli güncelleyecek arama motorları.

Eklentinin son sürümüne burdan ulaşmak için Tıklasana (:

Şimdi gelelim eklentiyi güncelle yapan arkadaşlarımızın gözünden kaçan ufak ayara,

wp-damin e girin. Ardından Ayarlar kısmından XML-Sitemap’a girin. Şimdi Google XML Sitemaps kontrol paneline eriştik. Üst kısımda “Search engines haven’t been notified yet” kısmının altında,

google_xlm

Resimde gördüğünüz kurmızı renkli kısım var. İngilizcesi iyi olan anlamıştır. Bende çat pat ((: Burda diyorki ” Blogunuzun ana dizininde sitemap.xml veye sitemap.xml.gz hala bulunmakta. Bu dosyaları ftp den manuel olarak silin veya otomatik silmek için ( try to delete them automatically a tıklayın ) Tıklayın.

Bu işlemden sonra;

google_sitemap_xml
Bu şekilde olan /sitemap.xml dosyanız. Aşağıdaki gibi olacaktır.

google-site_map_xml