Otomobil dünyasında Audi cephesinden yeni gelişmeler var! Audi, yeni A8 ile son derece iddialı geliyor.

Tasarımı ve duruşu ile oldukça iddialı olan A8, Audi tarihinde yeni bir başlangıca imza atacak. İç dizayn konusunda da fiziksel tuşlardan arınmış ve tamamen sanal hale getirilmiş bir kokpit ile çıkacak olan otomobil devi, otomatik pilot desteğiyle de sürücüler oldukça iyi bir deneyim sunacak.

Sürünün rahatlığının yanı sıra, yolculara üst sınıf bir hizmet verecek olan 2018 model A8’in arka tarafındaysa Audi, yolculara ikinci bir araca yetecek kadar, kontrol bölümü bulunuyor. Ayrıca yolculuk sırasında rahatlık kitap okuyabilmeniz içinse A8’de kitap okuma ışığı da dikkatleri çekiyor.

Gerçekleştirmek istediğiniz komutu ya dokunma yoluyla ya da ses ile rahatlıkla yapabileceğinizi belirten Audi, ön gövde tasarımındaysa “Singleframe” olarak adlandırılan ön ızgara tasarımıyla oldukça spor bir görünüm ile yollara çıkacak. Ayrıca yeni aracın arka kısmına baktığımız da ise tamamen birleşik olan arka farların ön plana çıktığını gözlemlemekteyiz.

12 farklı renk seçeneği ile gelecek olan otomobil, en çok da otonom sürüş teknolojisiyle, trafikteyken saate 60 km’ye kadar hiç bir temasa bulunmadan, hatasız bir otomatik pilot deneyimiyle, sürücüleri adeta büyüleyecek. Ayrıcı bu otonom sürüş teknolojisi sayesinde, A8’inizi uzaktan tek bir dokunuş ile park edebilirsiniz.

2017’nin son çeyreğinde satışa çıkacak olan A8’in altı silindirli versiyonlarında 3.0 litre hacimli dizel ve benzinli üniteleri ile yeniden karşımıza çıkıyor. Bu sınıftaki dizel motor 286 beygirken benzinli versiyonunsa 340 beygirlik bir gücü ile satışa sunulacağını görmekteyiz.

Sekiz silindirli versiyonlardaysa 435 beygirlik 4.0 TDI ve 460 beygirlik 4.0 TFSI motorlar sürücülere eşlik edecek. Sürücülere en üst performansı sergileyecek olan on iki silindirli 6.0 litrelik motor oldukça dikkatleri üzerine toplamayı başaracak.

Şimdilik sadece bu seçeneklerle sürücülere sunulacak olan yeni A8’in 3.0 litrelik benzinli motor ve 330 kW’lık elektrik motoruyla toplamda 449 beygir güç ve 700 Nm tork değerlerine sahip hibrit versiyonunu da satışa sunulacağı bugün Barselona’da yapılan Audi zirvesinde gün yüzüne çıktı.

Elektrik modunda 50 kilometre yol kat edebilecek olan bu versiyon kablosuz şarj özelliğine sahip olacağını da belirtelim. Yeni Audi aracının 90.600 Avro gibi yüksek bir fiyattan satışa sunulacağını da aktaralım.