Kanada, intihar vakalarının artması üzerinde intiharların önlenebilmesi için yapay zekadan yararlanacak.

Son zamanlarda intihar vakalarına karşı ciddi bir çalışma yürüten Kanada hükümeti, hem sosyal medya hem de yapay zekalarda uzmanlaşmış, Ottawa merkezli bir şirketle ortak çalışma yürütüyor. Projenin başlıca amacı, sosyal medyada intihar eğilimli davranışların incelenmesi ve Kanada nüfusunun bu tür davranışlar gösteren kitlenin hangi kesiminde yer aldığının saptanması olarak görülüyor. 3 aylık bir deneme sürecinin ardından, Kanada hükümeti bu çalışmanın gelecekteki intihar girişimlerinin önceden saptanması veya gerekçelerinin anlaşılması konusunda faydalı olup olmadığına karar verecek.

Kanada hükümetinin konuyla ilgili görevlendirdiği Advanced Symbolics şirketi, intihar vakalarının saptanması için yapay zeka ve sosyal medyayı tarayan sistemlerinin, diğer şirketlerin verilerine oranla daha faydalı olduğunu düşünüyor. Sosyal mecraları yapay zeka ile tarayarak çeşitli öngörülerde bulunan bu şirketin CEO’su Erin Kelly, Kanada seçimlerinin ve Hillary & Trump çekişmesinin sonucunu bilebilen yegane araştırma firması olduklarını belirtmiş.

İnsanların sadece kamuya açık olarak paylaşmak istediği gönderiler üzerinden, kendilerinin intihar eğilimlerinin net olarak belirlenip belirlenemeyeceği tabi ki farklı bir tartışma konusu. Nitekim ciddi bir biçimde yaşamına son verecek şekilde intihar etmeyi düşünen insanların, bunu kendileri dışında pek kimseyle paylaşmadığı bilinen bir gerçek. Bakalım ilerleyen süreçte bu sorunlara karşı yapay zeka gerçekten de bir çözüm oluşturabilecek mi?