Android, iOS gibi popüler işletim sistemlerine yeni bir alternatif olan Sailfish OS işletim sistemi yakın zamanda aktif oluyor.

iOS’in karşısına Android’in çıkmasının ardından, geliştiriciler Android’in karşısına farklı bir işletim sistemi çıkarmak için kolları sıvamıştı. Geçtiğimiz yıllarda ortaya çıkan ve başarılı olabileceğinden emin olunan Sailfish OS için Android’in en büyük rakibi olacak deniliyordu.

Ancak Sailfish OS projesi başarılı olamadı ve tozlu raflardaki yerini almıştı. Ancak Sailfish OS bugün tekrar ortaya çıktı. Sailfish OS’un geliştiricisi Jolla, işletim sistemini Sony Xperia X modeli için optimize ettiğini açıkladı.

Ancak Sailfish OS’u kurmak Android gibi ücretsiz değil. Eğer Sailfish OS’u Xperia X’e kurmak isterseniz 49 euro’yu gözden çıkarmanız gerekiyor. 11 Ekim tarihinden itibaren kullanıma sunulacak olan Sailfish OS’un bir çok eksiği bulunuyor.

Sailfish OS’ta, Bluetooth, barometre, adım ve basamak sayacı, parmak izi sensörü ve FM Radyo çalışmıyor. Ancak bu özelliklerin ilerleyen güncellemler ile kullanılabilir olabileceği söyleniyor.

Xperia X’e Sailfish OS kurabilmek için Linux işletim sistemi ile çalışan bir PC ve Xperia X’in boot kilidi açılmış olması gerektiğini belirtelim. Bakalım Sailfish OS işletim sistemi ile işletim sistemi alanında bir şeyler değişecek mi?