WordPress scripti için yeni bir güncelleme yayınlandı. İşte güncellemeye ilişkin detaylar…

5.3, WordPress 5.0 sürümü ile tanıştığınız blok düzenleyiciyi, yeni bir blok, sezgisel etkileşimler ve geliştirilmiş erişilebilirlik ile genişletiyor ve iyileştiriyor. Düzenleyicideki yeni özellikler, tasarım özgürlüğünü artırıyor, ek düzen seçenekleri sağlıyor ve tasarımcıların bir sitenin görünümü üzerinde eksiksiz kontrol sahibi olabilmelerini sağlıyor. Bu sürüm ayrıca kullanıcıya blok düzenleyici ile daha fazla tasarım esnekliği ve entegrasyon sağlayan Yirmi Yirmi temasını da sunuyor. Harika web sayfaları ve gelişmiş düzenler oluşturmak hiç olmadığı kadar kolay.

Bu iyileştirme-odaklı güncelleme 150’nin üzerine yenilik ve kullanışlılık geliştirmesini devreye alıyor, akıllı cihazların yüksek kaliteli kameraları ile çekilmiş, optimize edilmemiş, yüksek çözünürlüklü fotoğraf desteği gibi. Varsayılan görsel boyutlarının büyümesi ile beraber, resimler her zaman en iyi hallerinde görüntülenecekler.

Yönetim ekranlarında blok düzenleyici stillerinin entegre edilmesi gibi erişilebilirlik gelişmeleri. Bu gelişmiş stiller bir çok erişilebilirlik sorununu düzeltiyor: form alanları ve düğmelerdeki renk kontrastı, düzenleyici ve yönetici ekranları arasındaki uyumsuzluklar, yeni çerez çubuğu bildirimleri, varsayılan WordPress renk şemasını standartlaştırmak ve bloklarınız ile etkileşimlerin yumuşak ve doğal hissiyatı için gerekli hareketler gibi. Yönetim paneline tuş takımı ile dolaşanlar için yeni blok düzenleyicide bir dolaşım modu var. Bu bloklar arasında sekebilmenize, blok kontrollerinde gezinebilmenize olanak sağlıyor.

WordPress günümüzde en fazla kullanılan internet sitesi scriptlerinden biri. Özellikle blog sayfalarında çok fazla kullanılıyor.