Wikipedia cephesinden gelen bir açıklamada Türkiye’de bulunan erişim yasağının bir kez daha kaldırılması talep edildi.

Bugün Wikipedia’nın bağlı olduğu Wikimedia cephesinden bir açıklama geldi. Wikimedia Vakfı’nın Genel Müdürü Katherine Maher; Türkiye’deki resmi makamları rahatsız eden ve erişim yasağına yol açan makalelerin değiştiğini açıkladı.

Konuyla ilgili isyan eden Katherine Maher; “Türkiye’deki otoriteler bu makalelerin son halini incelememiş olabilir. Erişim yasağının hâlâ neden devam ettiğinden emin değiliz” dedi.

Katherine Maher, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK), tartışmalı makalelerin kaldırılmasına ilişkin talebini doğrudan vakıf yönetimine değil, Wikipedia bünyesindeki Gönüllüler Destek Hattı’na yaptığını belirtti.

Maher sözlerine; “Hatta yapılan bildirim vakfa cuma günü öğleden sonra ulaştı. Biz cevap bile veremeden, ertesi gün site engellenmişti. Bu tamamen sürpriz oldu. Bildirimde, İngilizce Wikipedia’da yayımlanan iki makalenin kaldırılması istendi fakat kaldırma talebi için herhangi bir neden gösterilmedi. Normalde böyle durumlarda editör topluluğumuzu bilgilendiririz. İçeriği, sadece uzun süredir sitemizde yazarlık yapan ve yazılarında güvenilirliğini ispatlamış kıdemli yazarlarımızdan oluşan editör topluluğu değiştirebilir. Makaledeki bilgi doğrulanabilir ve güvenilir kaynaklardan alınmış mı? Makale objektif bir dille mi yazılmış ve gereken kaynaklara atıf yapılmış mı? Bu hususlara bakılır. Biz, sitedeki bir bilgiyi, sırf beğenilmediği veya bir hususta olumsuz görüşler içerdiği için kaldırmayız. Çünkü sansüre karşıyız” şeklinde devam etti.

Wikipedia cephesinden Maher’in sarfettiği bu cümlelerin ardından nasıl bir süreç işleyeceği merak konusu. Şubat ayında Wikipedia yasağının tekrar ele alınacağına dair bilgiler var ancak bunlar kesin bilgiler değil.