Sony cephesinden VR teknolojisi ile ilgili açıklamalar yapıldı. Resident Evil 7 ve benzeri oyunlarda kullanılan Playstation VR’ın beklenenden de fazla ilgi gördüğü ve bu durumdan ötürü çok memnun oldukları ifade edildi.

Kullanılan isteğe bağlı bir istatistik izleme servisi sayesinde, bu oyunu VR desteğiyle deneyen epey bir kişinin olduğunu biliyoruz. Aslında, VR’da çok sayıda insanın oynaması Sony’e bile bir sürpriz olmuştu.

Sony PlayStation pazarlama patronu Jim Ryan, GamesIndustry ile E3 röportajında açıkladı. Sony’nin yeni kulaklık setini geçen haftaki gibi şovlarda vurgulamanın öneminden söz ederek, şirketin beklenmedik yerlerde büyük başarılar gördüğünü açıkladı.

Jim Ryan “VR’ın Resident Evil 7 başarısında bu kadar önemli bir rol oynayacağı hakkında hiçbir fikrimiz yoktu” diye belirtti. “Bu oyunu PS4’te oynayan insanların yüzdesi VR’da iki basamaklı çıktı. Bu bizim için büyük bir sürpriz oldu “dedi.

Ryan’ın cevabı, VR’da RE7 oynayan insan sayısının, şu anda Capcom’un ResidentEvil stat izleme servisinde listelenen 232.293 kişiden daha fazla olduğunu göstermektedir.

İstatistiksel izlenmelerin gerçekleşmesi için oyuncular bu hizmete katılmak zorundalar, bu nedenle muhtemelen daha fazla sayıda VR oyuncusu var. Nisan’ın sonunda oyunun 3,5 milyon adet sattığı raporlandı.

VR’ın RE7 için popüler olduğunu görmekten mutluluk duyuyoruz. Capcom, son çağın korku oyunlarının çarpıcı oyunculuğu ile yavaş ilerleme, keşif, zihin-kontrolü, bulmaca ve hayatta kalma gibi geçmişe ait unsurları bir araya getirerek, gerçekçi modern klasik bir oyun yarattı. “oyun editörü David Jagneaux söyledi. “Resident Evil 7, sanal gerçekliği bir ortam olarak benimsiyor ve zorlayıcı bir VR deneyimi yaratmak için fedakârlık yapmak zorunda kalmadığınızı kanıtlıyor.”

Bu açıklamalardan sonra Sony’nin VR’ın üstüne daha da fazla düşmesi bekleniyor.