Corona virüsü her alanı etkilediği gibi akıllı telefon kategorisini de olumsuz bir biçimde etkiledi.

Akıllı telefon pazarı Koronavirüsten en çok etkilenen sektörlerden birisi oldu. Yaşanan pandemi sonrasında insanların genellikle temel tüketim maddelerine yoğunluk sağladığı dile getirilirken Akıllı telefon satışları tarafında da oldukça büyük bir gerileme yaşandı. Mobil pazarda daralma devam ederken IDC raporu dünyanın en büyük pazarındaki satış rakamlarını da ortaya koydu.

Amerika ile yaşanan sorunlar sonrasında Huawei bu pazarda rekorları alt üst eden satışlar geçekleştirdi ve Huawei Çin pazarının %42,6’sına tekabül eden 28,4 milyon adet sevkiyat gerçekleştirdi. Bir yıl önce, Huawei akıllı telefonların sevkiyatı 29,7 milyon adet olduğunda şirketin payı %35,5 olmuştu. Sırf bu rakamlar bile küçülmenin hangi boyutta olduğunu ortaya koyuyor.

Vivo Çin pazarında %18.1 ile ikinci sırada. Bir yıl önce Vivo’nun pazar payı %19,1 olmuştu. Üçüncü sırada OPPO var. Yıl boyunca OPPO’nun payı %16.8’den %17.8’e yükseldi. Bunu %10.6 pazar payı ile Xiaomi takip ediyor. Bir yıl önce Xiaomi’nin payı %12.7 idi. İlk beş sırayı Apple takip ediyor ve Apple’ın payı %6.9’dan %7.6’ya yükseldi.

Düşmenin 2020 ikinci yarısında yükselmeye çıkacağı da raporlarda belirtiliyor. 2020 ikinci çeyreğinde de düşme devam edecek gibi görünüyor. 2020 ilk çeyreğinde Çin’de pazar payının kaybı %20,6 oranında gerçekleşti. 2020 ikinci çeyreğinde kaybın biraz daha artabileceği belirtilirken dediğimiz gibi 2020 üçüncü ve dördüncü çeyreklerde toparlanma bekleniyor. Bakalım ilerleyen süreçte ne gibi gelişmeler yaşanacak?