Siri teknolojisinde maalesef yeni bir açık daha ortaya çıktı.

Siri’deki hatalardan dolayı iOS cihazların kilit ekranında Siri’ye verilen komutlar ile cihazın kilit mekanizmasını aşarak bir çok menüye ulaşmak mümkün oluyor. Apple sürekli güvenlik güncellemeleri yapıyor. Fakat Siri’den kaynaklı güvenlik açıklarının sonu bir türlü gelmiyor.

Bir Reddit kullanıcısı, kilitli bir iPhone’un Hücresel Veri seçeneklerine herhangi bir şifre girmeden erişilmesine izin veren Siri ile ilgili açık keşfetti. Siri’ye “hücresel veri” komutu verildiğinde hücresel veriyi açıyor ya da kapatıyor.

Kilitli bir iPhone’da Siri’ye “hücresel veriyi kapat” komutu verildiğinde Siri normalde önce kilidin açılması gerektiği uyarısı veriyor. Fakat son bulunan açıkta verilen komutla kilidi aşarak hücresel veri menüsüne ulaşmak mümkün oluyor.

Bu açık, iOS 9 ile iOS 10.3.3 beta 1 arasındaki bütün iOS sürümlerinde mevcut. Hatanın kişisel güvenliği ne kadar tehlikeye attığı, başka menülere ulaşmayı mümkün kılıp kılmadığı şimdilik bilinmiyor. Eğer bu hata sizi tedirgin ettiyse Apple konu ile ilgili güncelleme yapana kadar kilit ekranında kontrol merkezini ve Siri’yi devre dışı bırakmanız gerekiyor.

Siri de son zamanlarda çok fazla açığın söz konusu olması teknoloji severleri endişelendiriyor. Bu konuda önümüzdeki süreçte nasıl adımlar atılacağı merakla bekleniyor.