Zamanımız belki de hemen her saatinde teknolojik cihazlarla özellikle de mobil cihazlarla iç içeyiz. Hiç yanımızdan ayırmadığımız bu teknolojik cihazlar hayatımızı gerçekten çok kolaylaştırıyor fakat gözle görünen veya görünmeyen zararlarını da yabana atmamamız gerekiyor. Bu nedenle bu cihazlarla sürekli içi içe olmak yerine işimiz olduğunda kullanmak kesinlikle göreceğiniz zararı azaltacaktır.

Çin’de yaşayan bir kullanıcı, her gün yatmadan önce yaklaşık 3 saat boyunca telefonuyla vakit geçirmesinin ardından şimdi büyük bir boyun problemiyle karşı karşıya.

null

Doktorlar, problemin uzun süre başı aşağı doğru eğik olarak telefon kullandığından ve uzun süre kafası yastıkta bir şekilde telefona bakmaktan dolayı olduğunu söylüyor. Ayrıca, iki pozisyon da kafayı doğal olmayan bir pozisyona soktuğu için bu durumun omurgalar için zararlı bir durum olduğu yönünde.

Omurgalarınız iki kat yaşlanıyor

Yaklaşık iki ay önce 35 yaşındaki mühendis Taichung, kollarındaki his kaybı ve boyun ağrısından şikayet etmeye başladı. Birkaç doktora gitmesinin ardından boynunda kemik mahmuzları olduğunu ve aynı zamanda omurgasında şekil bozukluğu olduğunu öğrenmiş. Doktorlar, Taichung’un şu an ki boyun kemiklerinin 70 yaşındaki bir bireye eşit geldiğini söylüyor.

Doktorlar gereğinden fazla mobil cihaz kullanan çoğu kişide bu problemin ortaya çıkabileceğini, bu yüzden sık sık boyun egzersizleri yapmaları gerektiğini savunuyor.