Teknoloji dünyasında ilginç bir gelişme daha yaşandı. Kendi kendini temizleyebilen otomobil boyası üretildi.

Nissan 2014 yılında Ultra-Ever Dry isimli özel bir süper-hidrofobik ve oleofobik boya denemeye başlamıştı. Boya, Nissan sahiplerinin arabalarını asla yıkamamaları için nanoteknoloji firması Nano Labs ile birlikte İngiltere’deki Nissan Teknik Merkezi’nde geliştirildi. Bu boya hem Nissan Note hem de EV Nissan Leaf’te kullanıldı ancak henüz seri üretime geçilemedi.

Yeni geliştirilen kendini temizleyen araba boyası, yağ ve suya dayanıklı olacak şekilde formüle edildi. Bu kaplama ile kirli sıvı sıçraması arasında bir hava tabakası oluşturuldu. Böylelikle hava, kirin kirli sıvının otomobil yüzeyine yapışmasını önlüyor.

Bu süreç için ilginç olan şey, görülemeyen bir seviyede kirlenme olması. Bu nano-parçacıklar, pisliğin tutunmaya eğilimli yüzey alanını en aza indirgiyor. Nissan, ayrıca boyanın kar, buz ve don oluşmasını önlediğini iddia ediyor.

Otomobillerde ilk defa kullanılan bu boyaların güneşten koruyucu ve hatta kirliliği gidermek üzere giyim sektörü için özelleştirilebileceği belirtiliyor. Ayrıca bina duvarlarına graffiti ile yazı yazılmasını önlemek için de bina boyası olarak kullanılabilir. Görünen o ki son derece yararlı bir teknoloji.