Türkiye’de son dönemde akıllı telefon satışlarının nasıl ilerlediğine dair bir araştırma yapıldı.

Ülkemizde yapılan zamların akıllı telefon satışlarına olan etkisi, son dönemin en çok merak edilen konularından birisi haline geldi.

Müşterilerin sorularını cevaplamak isteyen Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İş Adamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Ekşi, akıllı telefon satışları hakkında Türkiye’nin ne durumda olduğunu açıkladı.

Döviz kuru akıllı telefon satışlarını doğrudan etkilemekte!

Akıllı telefon satışlarının son 5 aylık dönemde 1.2 milyondan, aylık 850 bin adet seviyelerine gerilediğini belirten Ekşi, döviz kurunun yükselmesi ve referandumun tüketicilerin akıllı telefon alımlarını ertelemesine neden olduğunu ifade ediyor.

Son günlerde akıllı telefon fiyatlarında yaşanan düşüşün satışları yüzde 35 oranında artırdığını belirten Ekşi, kayıt dışı akıllı telefon satışlarında ise adeta bir patlama yaşandığını vurguluyor.

Yüksek vergiler nedeniyle yurt dışından akıllı telefon getirmenin kullanıcılara oldukça cazip geldiğini ifade eden Ekşi, yılda yaklaşık 5 milyon adet akıllı telefonun kayıtsız bir şekilde satıldığının altını çiziyor. Bu rakamlar karşısında hükümetin bu duruma bir çözüm bulması bekleniyor.