Dünyaca ünlü sosyal medya uygulaması Twitter hakkında Türkiye’de görülen bir dava olduğu ortaya çıktı.

2017 yılında Periscope İlet. ve Prod. Hzm Limited’in Twitter aleyhine aldırmış olduğu kararı sonrasında dünyaca ünlü Periscope canlı yayın uygulamasının Türkiye’deki ismini Scope olarak değiştiren Twitter’ın başı yine dertte gibi gözüküyor.

Twitter’ın uzun süredir Periscope markasını haksız şekilde kullandıktan sonra, Scope markasına geçmesinin de marka hukukuna aykırılık oluşturduğunu savunan Türk şirketin başvurusu üzerine Ankara Fikri Sınai Haklar Hukuk mahkemesinde dava açıldı.

Davaya bakan mahkeme tarafından Türk şirketin talebi doğrultusunda alınan 20 Nisan tarihli ara karar sonucunda, Scope markasının 3. kişilere devrinin engellenmesi yönünde karar çıkartıldı.

Taraflar arasında devam eden diğer davalarda Twitter’ın aleyhine alınan karar ve raporlara bir yenisini daha ekleyen bu gelişme sonrası, dünya üzerinde milyonlarca kullanıcısı olan Periscope uygulamasının Türkiye’deki akıbeti ne olacak merak ediliyor.

Uygulamanın ismini değiştirerek binevi fırsatçılık yapan şirket, bu hamlesinden ötürü önemli kayıplar verecek gibi gözüküyor.