Tesla’nın iddialı kamyonuna rakip olabilecek kadar iddialı yeni bir elektrikli kamyonun varlığı ortaya çıktı. İşte detaylar…

Dakota Semler tarafından Los Angeles’ta kurulan şirketin ilk ürünü ET-One’ın 480 kilometre şarj menzili var ve 37 tona kadar ağırlık taşıyabiliyor. Aracın başlangıç fiyatının 150 bin dolar olması bekleniyor. Tesla Semi için açıklanan fiyatlarsa 5 bin dolar kapora vererek sipariş listesine girilmesiyle başlıyor ve 480 kilometre şarj menzilli araç için 150 bin, 800 kilometre şarj menzilli versiyon için ise 180 bin dolar.

TIR, geleneksel dizel kamyonlara kıyasla daha düşük maliyet vadediyor. Semler, yaptığı açıklamada Herkes bir Transformers ürettiğimizi zannediyor dedi. Şirketin tüm fonunu kendi cebinden karşılayan Semler, şirkete ne kadar para harcadığını açıklamıyor. Semler’ın Boeing, Faraday & Future ve Çinli BYD Auto’dan transfer olan 17 kişilik mühendis ekibi, şimdilik modifikasyon odaklı çalışıyor. Ancak Thor Trucks da Tesla gibi kendi bataryalarını üretmek için araştırmalara çoktan başlamış. Bakalım bu kızışan rekabette ilerleyen süreçte neler olacak?