Popüler mesajlaşma uygulamalarından Telegram, App Store’dan ambargo yedi. Açıklanana göre Telegram uygulamasının güncelleştirilebilmesi App Store’da imkansız hale getirildi.

Telegram, geçtiğimiz aylarda açılan bir dava sonucu kendi ülkesi Rusya’da yasaklanmıştı. Uygulamanın CEO’su Pavel Durov, yeni yaptığı açıklamada, Apple’ın Rusya hükümetinin bu yasak kararından sonra uygulamanın dünya genelinde güncellemelerini durdurduğunu iddia etti.

Telegram Rus devlet güvenlik hizmetlerinin kullanıcı mesajlarına erişmesine izin vermeyi reddettiği için bazı sorunlar yaşamıştı. Bunun üzerine hükümet mesaj servisinin, 16 kişinin öldüğü bombalı saldırının planlanmasında kullanıldığı gerekçesi ile açılan dava sonrası Rusya genelinde yasaklanmıştı.

Rusya’da uygulamanın sadece %7 kullanıcısı olduğunu ifade eden CEO, tüm dünyayı etkileyen bu durdurma sebebiyle Apple’a biraz sinirli. En yakın zamanda bu kararı sonlandırmasını isteyen Durov, tüm kullanıcılarından özür dileyerek konuşmasını sonlandırdı. Şimdi gözler Apple tarafından yapılması beklenen konuşmaya çevrildi. Teknoloji şirketlerinin bu siyasi savaşı bakalım ne zamana kadar devam edecek?