Popüler mesajlaşma servesi Telegram, geçtiğimiz dönemde Rusya’da yasaklanmıştı. Rusyalı geliştirici tarafından ortaya konulmasına rağmen bu şekilde Rusya’da yasak yemesi dikkat çekmişti. Şimdi aynı yasak İran’da da söz konusu oldu.

Geçen ay Rusya’da Telegram’ın kullanıcı verilerini çözümleyecek şifreleri hükümete vermeyi reddetmesiyle yürürlüğe giren yasa, mesajlaşma uygulamasının ülke çapında kullanılmasını yasaklamıştı. Telegram’ın kurucusu Pavel Durov’un Telegram kanalı üzerinden yaptığı açıklamalar ve sansüre karşı gelen halk ile birlikte daha geçtiğimiz günlerde 12 binden fazla insan meydanlara çıkarak kağıt uçak uçurmuş, internetteki sansüre tepki göstermişti. Bugün Reuters’ten gelen haberde belirtilene göre ise İran da aynı şekilde Telegram’a bir yasak getirdi ve bu eylemin gerekçesini uygulamanın hükümet karşıtı hareketlerin organizasyon merkezi olduğu iddiasına bağladı.

İran’ın devlet medya kuruluşu kaynak gösterilerek yapılan haberde:

Telegram sosyal medya uygulamasına karşı ortaya çıkan çok sayıda şikayet ve güvenlik organizasyonlarının talebi neticesinde yasa dışı aktivitelerin varlığını tespit etmeyi engelleyen Telegram İran’da yasaklanmıştır.

Şeklinde ifade edildi. İlerleyen süreçte Telegram’a yönelik diğer pek çok ülkeden de yaptırım gelebilir.