Kullanıcılarının verilerini Rusya ile paylaşmak istemeyen Telegram, bu sebeple cezalandırıldı. İşte habere ilişkin detaylar…

Rusya’da sürmekte olan davanın bitişiyle birlikte açıklanan karara göre mesajlaşma uygulaması Telegram’ın ülke içinde tamamen yasaklanması talimatı verildi. Dava Telegram ve Roskomnadzor arasında süregelen mücadele sonrası açılmıştı. Rusya’daki iletişim kuruluşlarını denetlemekle yükümlü olan Roskomnadzor, bu kuruluşların mesajlarını deşifre etmek için kullanılacak kodların devlete firmalar tarafından verilmesini zorunlu kılıyor ancak bu durum Telegram’ın felsefesine tamamen ters.

Rus haber ajanslarından Tass’ın bildirdiğine göre hemen işleme konulacak olan bu yasaklama, Telegram’ın şifreleri açmak için gereken kodları devlete vermemesinin bir gerekçesi. Yasağın ne zaman aktive edileceği bilinmese de yapılan açıklamalara göre Telegram kodları paylaşana kadar yasak kaldırılmayacak. Söz konusu yasak hakkında bazı kullanıcılar tarafından Rusya’ya büyük bir tepki gösterildi.