Steam, son derece kurnaz davranarak ilk önce hilecilerin paralarını oyunlar için harcamalarını bekledi ve ardından indirimlerden sonra da adeta ban operasyonu yaptı. Hileli oyun oynadığı gerekçesiyle pek çok kişi Steam platformundan banlandı.

Uzun bir süredir hilecileri izlemekte olan sistem, bu kişileri online hizmetler ve Steam’den uzaklaştırmak için en doğru zamanı bekledi. Yaz indirimlerinin sona ermesiyle 40 bin hesap kullanım dışı hale getirildi. Daha önce Ekim 2016’da 15 bin kullanıcının hesabı banlanmıştı. Eh, önümüzdeki rakamlara baktığımızda ne denli büyük bir ban dalgası olduğunu tahmin etmek zor değil.

Bu noktada hemen uygulanılan cezayı da anlatmak gerekiyor. Hilecilerin hesaplarına Steam tarafından VAC banı atıldı. Yani, söz konusu kullanıcılar VAC koruma sistemi olan hiçbir oyunun hizmetlerinden yararlanamayacaklar. Elbette burada hedef Dota 2 ve CS:GO hilecileri.

Valve’ın bu işlemi Yaz İndirimleri sonrasına bırakma sebebiyse hilecilere büyük ders vermek. İndirim zamanı hile yaptıkları oyunları ucuz fiyatlar ile birden fazla alıp, hediye olarak saklayan hileciler, eğer söz konusu hesapları zarar görürse, oyunları başka hesaba hediye edip hile yapmaya oradan devam ediyorlar.

Şimdi Ali Cengiz oyunu geliyor:

Bunun bilincinde olan Valve ise önce hilecilerin Steam Yaz İndirimleri sırasında paralarını harcamalarını bekledi, ardınadan da VAC banlı hesapların hediye alma/yollama imkanlarını sınırladı. Bunun yanında Vac ban alan oyuncular, envanterlerindeki tüm eşyaları da tamamen yitirdiler.