Merhaba değerli tiklasana.com okuyucuları. Bomba gibi bir haberle daha beraberiz. Sony’nin yaşadığı son hack’lenme krizinden inanılmaz detaylar ortaya çıktı! Büyük şirketin meğer bütün şifreleri standart bir klasörde hiçbir güvenlik önlemi olmadan tutuluyormuş.

Geçtiğimiz hafta Sony için çok zor bir hafta oldu. Hatırlayacak olursanız Sony Pictures siber saldırıya uğramış ve vizyona yeni giren, ayrıca henüz vizyona girmemiş filmler ve daha birçok değerli bilgi  internete sızdırılmıştı. Ortaya çıkan yeni bilgiler ise Sony’nin IT departmanını bir hayli zor duruma düşürecek cinsten olduğu aşikar. Hatta biraz da trajikomik desek yalan olmaz.

Elegeçirilen yeni bilgiler, dev film şirketini oldukça zor duruma düşürecek gibi. Sony Pictures’in dokümanlarının büyük bir bölümü saldırganlar tarafından ele geçirilmiş durumda. Bu dokümanların çoğunun “şifre” bilgisi olması ise çok acıklı. Öte yandan tüm bu, içinde hesapların şifre bilgilerini bulunduran dokümanların “password” yani şifre isimli klasörün altında toplanmış olması ise, Sony’nin IT departmanının güvenlik anlayışını bizlere gösteriyor.

Gerçekten de Sony Pictures’ın tüm dahili bilgisayarının, sosyal medya hesaplarının ve web servisi bilgilerini “password list.xls” dosyasına kaydedip, onu da daha bunun gibi 139 dosyayla beraber “Password” klasörü içine depolamak harika fikir gibi görünüyor. Umarız Sony, bu krizi en az zararla atlatır ve Sony IT departmanı bu büyük krizden bir ders çıkartır.