Qualcomm yeni Snapdragon X60 yonga seti için start verdi. İşte detaylar…

Qualcomm, Snapdragon 865 yonga seti ile birlikte 5G için Snapdragon X55 modeme yer vermişti. 2020 yılında Android cephesinde tanıtılan tüm amiral gemisi modellerde yer alan bu modemin bir üst sürümü bugün duyuruldu. Bildiğiniz gibi Apple, her zaman olduğu gibi yeni teknolojiler konusunda beklemiş ve 5G‘ye 11.000 TL’lik iPhone 11 Pro Max modelinde bile yer vermemişti. Şimdi Apple‘ın istediği oldu ve Qualcomm karşımıza Snapdragon X60 modem ile çıktı.

SD X60 modem, daha önce tek bir yonga setinde mümkün olmayan frekans bölmeli dubleks (FDD) ve zaman bölmeli dubleks (TDD) kullanarak sub-6 mmWave’ı destekliyor. SD X60 aynı zamanda yüksek kaliteli ses hizmetleri için 5G Voice-over-NR (ses üzerinden NR) özelliğini de destekliyor.

Qualcomm’un daha kompakt bir tasarıma sahip olmasıyla birlikte mmWave performansı için son derece optimize edilmiş yeni QTM535 mmWave anten modülünü kullanıyor. Qualcomm, X60 platformunun saniyede 7.5 gigabit (Gbps) indirme hızı ve 3 Gbps yükleme hızı sağlandığını belirtiyor. Böylece yonga seti uyumlu bir performans arayanlar için güçlü bir çözüm sunacak.