Üst seviye akıllı telefonlar için gelecek olan Snapdragon 865 Plus yonga seti tanıtılıyor! İşte ayrıntılar…

Qualcomm, geçtiğimiz yıl, yıl içerisinde iki tane amiral gemisi işlemci üretme olayına start vermişti. Bu yılda da Snapdragon 865 ve Snapdragon 865 Plus modellerini tanıtacak olan Qualcomm, yeni yonga seti ile performans konusunda Apple A13‘ü yakalayacak gibi görünüyor.

Samsung ile Qualcomm’un arasının iyi olmasından dolayı ilk olarak Ağustos ayında tanıtılacak olan Galaxy Note 20 ailesine güç verecek olan SD 865 Plus çok yakında tanıtılacak. Temmuz ayında sergilenmesi beklenen SD 865 Plus, performansı ile selefinden haliyle daha iyi olacak.

AnTuTu performans testinden 667.253 puan alan bu yonga seti yine 7nm üretim süreci ile üretilecek. Qualcomm 5nm için önümüzdeki yıl tanıtılacak olan Snapdragon 875’i bekleyecek gibi görünüyor. İşlemci frekansında SD 865, 2.84 GHz’de çalışıyordu. SD 865 Plus’ın bu konuda iyileştirme ile geleceği ve 2.9 GHz‘ye çıkacağı söyleniyor.

Sekiz çekirdekli işlemcilerden oluşan bu yonga seti maalesef ki 3.0 GHz bandını aşamayacak. Ancak önümüzdeki yıl tanıtılacak olan 5nm‘li yonga setleri ile 3.1 GHz bandı aşılabilecek.

Verimlilik konusunda selefine göre yüzde 10 ila yüzde 15 arasında daha iyi performans sergileyecek olan bu yonga seti, Galaxy Note 20’nin yanı sıra Asus’un oyuncu telefonu Rog Phone 3‘te de kullanılacak. 2020’nin sonlarına doğru tanıtılacak diğer amiral gemisi modellerine de güç verecek olan bu yonga seti maalesef ki performans konusunda iPhone 12’nin işlemcisi Apple A14’ü yakalayamayacak. Bunun da dikkat çekecek bir durum olduğunu ifade etmek gerekiyor.