Günümüzde çok sayıda internet sitesi sahibi mevcut ve hazır sistemler ile internet sitesi açmak çok daha kolay. Ancak internet sitesi açmak Google’da indexlenmeye başlamanız için yeterli bir durum değildir. Eğer sitenizin indexlenmesini istiyorsanız Google botlarını sitenize çekmelisiniz. Daha fazla hit, daha fazla index için sitenizi şuan da dünyanın en büyük arama motoru olan Google’a muhakkak sitemap sayfası oluşturarak kaydettirmelisiniz.

SİTEMAP NEDİR FAYDALARI NEDİR?

Sitemap’ın Türkçe karşılığı Site Haritası’dır. Sitemap’ta sitenize ait olan linkler ayrıntılı bir şekilde listelenmiştir. Sitemap.xml şeklinde sayfanızı Google’a tanıttığınız andan itibaren GoogleBot sitenize geldiğinizde Sitemap’in içerisinden linkleri çeker ve daha ayrıntılı bir şekilde sitenizin indexlenmesini sağlar. Yani Sitemap ile birlikte siteniz eskisine göre çok daha hızlı ve fazla bir şekilde indexlenmeye başlayacaktır.

SİTEMAP NASIL OLUŞTURULUR?

Bunun için ilk olarak bir Gmail hesabınız yoksa açmalısınız. Gmail hesabı ücretsizdir. Açtığınız Gmail hesabı ile birlikte arama motoruna ‘Google Site Araçları Yöneticisi’ yazın ve ardından Google’ın sunduğu eşsiz hizmete sitenizi kaydedin. Bol indexli günler dileriz :).