Şırnak ilinde ikamet etmekte olan 26 yaşındaki bir genç, hunda parçalarını birleştirerek ürettiği robotu ile büyük bir ilgi gördü.

Şırnak’ta yaşayan ve ortaokul mezunu olan Abdullah Uçar, tarlaların güvenliğini sağlayabilmek adına bir robot geliştirdi.
Şırnak’ın Silopi ilçesinde yaşayan ve ortaokul mezunu olan 26 yaşındaki Abdullah Uçar, çevredeki tarlaların güvenliğini sağlamak ve tarladaki ürünleri hem hırsızlık gibi olaylardan hem de diğer saldırılardan korumak için bir robot tasarladı.

Ailesi karşı çıktığı halde yılmayan ve robot geliştiren Uçar, sonunda oldukça başarılı bir robot ortaya çıkardı. Abdullah Uçar’ın tasarladığı bu robot tarlaya bir kişi ya da cisim yaklaştığı zaman onun yanına gidiyor ve tarla için tehlike oluşturuyorsa kuru sıkı tabancayla korkutmak için havaya ateş açıyor aynı zamanda tüm olup biteni kayıt altına alıyor.

Bu robotun maliyetinin yaklaşık 1800TL olduğunu söyleyen ve eldeki imkanlarla hurda malzemeler kullanarak robotu yaptığını açıklayan Abdullah Uçar, robotun patentini almak istiyor ve şimdiden notere robotun kayıdnı yaptırmış.