YouTube’da kanal sahiplerini yakından ilgilendiren yeni bir gelişme yaşandı. Artık şiddet içerikli videolar diğer videolardan daha az gelir kazandıracak.

Video içerik üreticileri için büyük bir gelir kaynağı haline gelen ve televizyonu tahtından indirmeyi hedefleyen Youtube, Video Yöneticisi bölümünde yer alan Para Kazan simgesinde bazı değişikliklere gitti.

Gelin, şimdi Youtube’dan gelir elde eden kullanıcılar için oldukça önemli olan bu değişikliğe yakından göz atalım.

Bugüne kadar Video Yöneticisi bölümünde kullanıcıların gelir elde edebildiği videoları yeşil renkte, gelir elde edilemeyen videoları ise siyah renkte dolar simgesi ile etiketleyen Youtube, sarı renkli dolar simgesi ile bunlara bir yenisini daha ekledi.

Youtube’da tüm yaş aralıklarına hitap eden ve uygunsuz içerikler barındırmayan bir video ile, kanlı bir video oyunu, uygunsuz dil, katliam & savaş gibi hassas konuların yer aldığı videoların izlenmesi aynı olsa bile, kazancı ciddi farklılıklar gösterebiliyor.

Bu farkın kullanıcılar tarafından daha kolay bir şekilde anlaşılmasını isteyen Youtube, her marka için uygun bulunmayarak daha az reklam alan veya reklamverenler tarafından uygun bulunmayan videoları artık sarı dolar simgesi ile etiketliyor.

Kullanıcılar, şiddet içerikli olarak algılanan ve o şekilde sarı renkte işaretlenen videolar için itiraz edebilecekler.