Önemli teknoloji markalarından Sharp, tam 8K ekran çözünürlüğüne sahip oldukça güçlü bir televizyonun duyurusunu yaptı.

4K bile henüz bir standart haline gelmemiş durumdayken, televizyon üreticilerinin 8K çözünürlük desteğine sahip olan modeller ile kullanıcıların dikkatini çekip çekemediği konusunda tam olarak bilgi sahibi değiliz.

Ancak, çözünürlüğü bir kenara bıraktığımızda bile Sharp’ın yeni Aquos 8K TV modeli, devasa ekranı ve ev sahipliği yaptığı Teknolojiler ile sinema keyfini evlere taşımayı hedefliyor.

Sharp Aquos 8K TV duyuruldu!
70 inç büyüklüğünde devasa bir panele ev sahipliği yapan Aquos 8K, daha önce belirttiğimiz gibi 8K yani 7860 x 4320 piksel gibi oldukça yüksek bir çözünürlük desteği ile kullanıcıların karşısına çıkıyor.

Dolby Vision HDR ve BDA-HDR teknolojileri ile uyumlu olan Aquos 8K TV, Sharp tarafından çıplak gözle bile yakalanamayan ultra-ince detayların görüntülenebileceği bir televizyon olarak lanse ediliyor.

10 milyar dolarlık bir yatırım ile yeni bir LCD fabrikası inşa etmeyi planlayan Sharp’ta görev alan bazı yetkililer, 8K’ya geçiş için erken olmadığını ve şimdiden çok daha fazla ürünün piyasada yer alması gerektiğini belirtiyor.

Avrupa’da ve ülkemizde 4K’ya geçiş sürecinde bile henüz yolun başında olunulmasına rağmen, Japonya’nın kamuya ait yayın kuruluşlarından NHK geçtiğimiz yıl 8K çözünürlükte uydu yayınlarına başladı.

Ürün ilk olarak Çin’de, daha sonra Japonya’da ve ardından tüm dünyada satışa çıkarılacak gibi gözüküyor. Cihazın fiyatı ise 9000 Dolar dolaylarında olacaktır.