Arkadaşlar merhabalar. Bildiğiniz üzere akıllı telefon piyasası baya bir kızıştı. Birbiri ardına telefon firmaları yeni modeller çıkarıyor. Pazarda en güçlü olan firmalardan Samsung, Galaxy S5 ten sonra çıkarmayı planladığı Galaxy Note 4 için kolları sıvadı. Galaxy s5 deki kamera hatasının olması dikkatleri bir sonraki çıkacak olan Galaxy Note 4 e çevirdi.

Samsung Galaxy Note 4 ne zaman çıkacak? Özellikleri nasıl olacak?

Samsung Galaxy S5’in ardından önümüzdeki aylarda Galaxy Note 4 ile tanışacak olmamız, neredeyse garanti. Birde Galaxy S5 deki kamera sorununun kabul edilmesiyle Note 4 ün çıkışı daha erken olmasını bekliyoruz. Telefon hakkındaki söylentiler ise şimdiye kadar bize çok şey söylemedi. Kulağımıza gelenler arasında 64-bit işlemci olasılığı, kavisli ekran ve fazlası var.

Samsung Galaxy Note 4’ün çıkış tarihi ve fiyatı ne kadar?

Galaxy Note 4’ün tam çıkış tarihi belli değil ancak Samsung Mobile patronu Lee Young Hee, Bloomberg’e yaptığı açıklamada telefonun 2014’ün ikinci yarısında gelebileceğini söylemişti. Önceki iki Note’un Berlin’deki IFA şovunda tanıtıldığını düşünürsek, yeni Note’un da burada tanıtılma olasılığı güçlü.

Cihazın fiyatıyla ilgili henüz hiçbir bilgi yok. Ancak üst seviye bir telefon olacağından Türkiye’ye 2.000 TL’nin altında geleceğini düşünmüyoruz. Benim tahminim ilk çıkış fiyatu 2200 TL civarı.

Ekran

İlk Note 5.3 inç ekrana sahipti, Note 2 ise 5.5 inç’lik biraz daha büyük bir ekranla geliyordu. Note 3, ekran boyutunu 5.7 inç’e büyüterek sınırları zorlamıştı. Bu çizgiye bakarak Galaxy Note 4’ün 5.9 inç’lik bir ekranla gelmesini bekleyebiliriz. Telefonun boyutu Galaxy Megaya doğru gidiyor ((:

Samsung, Super AMOLED teknolojisiyle başarı yakalamış durumda, ancak bu kez AMOLED ekran yerine PLS LCD kullanacağına dair söylentiler var. Bunun nedeni, Samsung’un maliyetleri azaltmak istemesi.

Galaxy Note 4’ün kavisli bir ekranla gelebileceği de söylentiler arasında. Cihazın kenarlarının kıvrımlı olacağı, böylece ekran çerçevesinin görünmeyeceği söyleniyor.

Ekran çözünürlüğü konusunda henüz herhangi bir bilgi yok, ancak 2K çözünürlüklü bir Note 4 bizi şaşırtmayacaktır.

Güç

Samsung’un 64-bit işlemciler üzerinde etkin biçimde çalıştığı biliniyor. Galaxy S5’te 64-bit’lik bir işlemci görmemiş olsak da, Note’te yeni mimariyi görme şansımız var. Note serisinin genellikle daha yüksek RAM ile geldiğini de düşünürsek, Galaxy Note 4’e 4GB RAM dahil edildiğine şahit olabiliriz.

Kamera

ET News’un bir raporu, Samsung’un yılın ikinci yarısı için 20 megapiksellik bir sensör geliştirdiğini iddia ediyordu. Galaxy Note 4’ün de önümüzdeki aylarda piyasaya sürüleceğini düşünürsek, telefon bu lens için bizce iyi bir aday. Hem Samsung Galaxy S5 hatasını unutturmak istemesini baz alırsak bu teori baya bi güçlü 🙂

note-4

Not: Resim Temsilidir.

İşletim sistemi

Galaxy Note 4’ün Android’in son sürümü olan Android KitKat ile geleceği hemen hemen kesin. Kitkat’ın üzerindeyse büyük olasılıkla Samsung’un TouchWiz arayüzü eklenmiş olacak.

Su geçirmezlik ve kablosuz şarj

Note 4’ün su geçirmezliğe ya da en azından suya dayanıklılığa sahip olacağını düşünüyoruz. Su ve toz geçirmezlik, Galaxy S5’in önemli özellikleri arasında, dolayısıyla özelliğin Note 4’te ortadan kaldırılma ihtimali düşük.

ET News’a göre Samsung, daha gelişmiş bir kablosuz şarj çözümü üzerinde çalışıyor. Yeni teknolojinin Note 4’e gireceğinin garantisi olmasa da, Samsung onu yeni telefonunda test etmek isteyebilir.

S Pen geliştirmeleri

Galaxy Note serisini diğer büyük telefonlardan ayıran özelliği, şüphesiz S Pen kalemi. S Pen’e yeni işlevler ekleneceğini tahmin etmek ise güç değil. Note 4 ile birlikte S Pen’in el yazısı yazma işlevi daha kullanışlı hale getirilebilir. Bir Samsung patentinde el yazısıyla uygulama çalıştırmanın örneklerini görmüştük. Patent başvurusu, kilit ekranına “annemi ara” yazarak arama yapabilme işlevini tarif ediyordu. Aynı işlevin uygulamaları açmak, SMS göndermek ve fazlası için de genişletilmemesi için bizce bir neden yok. Galaxy Note 4 ten beklentiler epice fazla (: