IFA 2014‘te sunulan Samsung Unpacked 2014 organizasyonunun ikinci ayağının düzenlendiği Berlin‘de Samsung bugün beklenen modelleri olan Galaxy Note 4‘ü tanıttı.

Sanal gerçeklik konusunda da ileriye dönük projeleri olan şirket, Oculus Rift atılımına cevapsız kalmayıp kendi cihazı olan Galaxy Gear VR ile özellikle oyun geliştiricilerine yönelik projeler hedeflediklerini belirtiyor. Giyilebilir teknoloji ürünleriyle mobil cihazların asla eskisi gibi olmayacağına inanan Samsung, bu cihazlar arasındaki senkronizasyona yönelik ciddi atılımlar yapmak istediğine dair ipuçları verdi.

Galaxy Note 4 tasarlanırken 4 tane önemli değişikliğin olduğu vurgulandı. İlk olarak tasarımı ele alan Samsung eklibi, 8.5 mm incelikte ve 176 gram ağıtlıkta tasarlanan telefonun siyah, beyaz, pembe ve altın renklerinde satışa sunulacağını belirtti. Kullanıcı arayüzünün daha estetik olmasıyla birlikte yapmış olduğunuz işlemleri görsel olarak destekleyen yeni animasyonlar mevcut. Bununla birlikte gelen dinamik kilit ekranı sayesinde kullandığınız uygulamaların dinamik bildirimleri kilit ekranınıza görsel bir çeşitlilik sağlıyor.

640x360xsamsung-galaxy-note-4

İkinci önemli husus da geniş ekran üzerinde çoklu işlem opsiyonları oldu. 5.7 inç genişliğinde olan Quad HD Super AMOLED ekranı 2560×1440 çözünürlüğe sahip. Yeni Galaxy Note 4‘ün renkleri daha dolgun. Bir de fonksiyonel taraflarını inceleyecek olursak gerçek değişimin bu kanatta görüldüğü belirtmekte fayda var. Çoklu pencere yönetimi geliştiren Samsung, dilediğiniz sekmeleri istediğiniz boyuta ufaltıp ekranın herhangi bir köşesine bırakmanızı sağlıyor. Tek bir tıklama ile bu sekmeleri icon büyüklüğüne çevirebilir veya tam ekran yapabilirsiniz.

Samsung Note 4 Resimleri İçin Tıklayınız…!!!

Üçüncü yenilik olarak S Pen teknolojisine değinen konuşmacılar, bizlere elimiz yerine neden kalem kullanmamız gerektiğini anlatmaya çalıştılar. S Pen kullanımındaki temel amaç, cihazınızdaki programları yönetebilen tek bir anahtara sahip olmak. Gerçek kalem gibi yazma olanağı sağlayan S Pen’in kontrolleri daha hassas bir kullanıma elverişli hale getirilmiş. Smart Select özelliği ile ekranınızdaki görüntülerin istediğiniz alanlarında bulunan metinleri ve görselleri kesip kaydetmeniz veya paylaşmanız mümkün. İkon haline sokabildiğiniz bu dosyalar veya sayfa linklerini e-posta kutusuna sürükleyip bırakmanız e-posta göndermek için yeterli olacak. Genel anlamda Note 4 için mouse görevi görmesi istenen S Pen ile metinleri kopyalayıp kesmeniz mümkün ve klasörlerin içindeki dosyaları da grup olarak seçebiliyorsunuz. Snap Note ile çektiğiniz fotoğraftaki yazıları tanımlayabilen Note 4 ile S Pen sayesinde düzenleme gerçekleştirmeniz de mümkün.

Son olarak kameradan bahseden konuşmacılar 16 megapiksel OIS arka kamera ve 3.7 megapiksel F1.9 ön kameranın özellikerini anlattılar. Ön kamerası %60 daha parlak ve keskin fotoğraflar çekebilen Note 4’ün kullanımı da daha kolay olması için artık telefonun arka yüzünde bir çekim butonu mevcut. Wide Selfie olarak adlandırdıkları yeni bir yöntem sayesinde artık toplu bir Selfie çekecekken telefonu yan tutmanıza gerek yok. 120 derecelik bir açı ile panoramik selfie özelliği sunan bu teknoloji bu fotoğraf akımını daha sosyal bir hale getirecek gibi gözüküyor. Arka kameranın yeni OIS teknolojisi sayesinde ışık duyarlılığı artmış ve çekim kalitesi daha üst bir seviyeye yükselmiş. 4 kat zoom ile çekilmiş görüntülerde bile anlaşılır bir kalite farkı var.

Şarj etme süresi bir önceki modelde 55 dakikayken yeni Galaxy Note 4’ün şarj süresi 30 dakikaya düştü. Samsung’un yeni modeli güç tüketimini %7,5 düşürmesiyle bitlikte batarya ömrü de oldukça arttı diyebiliriz. Yenilikleri bitmeyen bu cihazın bir başka özelliği de akıllı mikrofon sistemi. Masaya bırakıldığında sesin geldiği yönü tanımlayabilen akıllı mikrofon özellikle söyleşi kaydı yapan basın mensuplarını veya toplantı notları alan çalışanları mutlu edecek gibi gözüküyor.

Programı kapatırken 4 tane resmi Samsung kılıfı da tanıtıldı. Bunların arasında bir tane de Swarovsky modeli mevcut. Tanıtımı bu şekilde bitiren Samsung için bundan sonra beklenecek adım Ekim ayında piyasaya çıkışı ve Galaxy S 6’nın tanıtımı olacak.