AMD, işlemci kategorisinde büyük hamleler ortaya koymaya devam ediyor. Şimdi de Ryzen Pro işlemci ailesinin tanıtımı yapıldı.

2017 yılının ilk çeyreklik döneminde, Zen mimarisi ile geliştirilen Ryzen işlemcilerini pazara sunan ve özellikle fiyat – performans dengesindeki büyük başarı ile işlemci dünyasına ivme kazandıran AMD, şimdi de Ryzen Pro adını verdiği masaüstü işlemcileri ile kurumsal çözümlere uygun ürünlerini pazara sunacak.

AMD Ryzen Pro işlemcileri duyuruldu

Toplamda 6 farklı modelde hazırlanacak olan Ryzen Pro işlemcileri, 3 farklı segmentte ikişer modele sahip olacak. Bu yeni işlemci ailesinin tepe noktasında Ryzen Pro 1700X yer alıyor. 8 çekirdek 16 thread yapıya sahip olan bu işlemci, 3.4 GHz baz frekans hızına ve 3.8 GHz boost hıza sahip. 1700X modeli 95W TDP değerine sahip.

Ryzen Pro ailesinde yer alan 1700X ve 1700 modelleri, ciddi iş yükü olan içerik hazırlama, yazılım ve mimari geliştirme, bilimsel araştırmalar ve yoğun çoklu işlem gereksinimlerini karşılayabilecek özelliklere sahip.

Ryzen 5 Pro işlemci modelleri ise ana akım kullanıcılarına hitap ediyor. Bu işlemciler gelişmiş üretkenlik ve uzaktan ortak erişim gibi kullanım amaçlarına uygun. Ryzen 3 Pro ailesi ise daha temel iş yüklerine uygun yapıya ve teknik özelliklere sahip. Söz konusu işlemci ailesinin fiyat olarak da uygun olacağı iddia ediliyor. Ancak şuan için fiyatının tam olarak ne kadar olacağı bilinmiyor.