AMD, Ryzen ile gerçekten de çok güçlü bir adım attı. Peki İntel – AMD savaşında şimdi neler olacak ?

AMD’nin merakla beklenen işlemcisi Ryzen 7, henüz resmen piyasaya sürülmeden önce Intel Core i7 modellerinin karşısına çıktı.
PC Gamer organizasyonunda gerçekleşen söz konusu karşılaştırmaya değinmeden önce, bunun AMD odaklı bir test olduğunu unutmamamız şart. AMD her test için CPU’ları, ekran kartlarını, yazılımı ve ayarları seçti. AMD’den şüphelenmek için bir neden yok ve uygun yazılımlar kullandıkları düşünüyorunuz ama yine de tarafsız uzmanların üçüncü parti uygulamalarla testlerinin beklenmesi sağlıklı olacaktır.

AMD Ryzen’in satışa sunuluş tarihi 2 Mart olsa da, şimdiden ön siparişler dağıtılmaya başlandı.

Battlefield 1, SLI mimarisiyle çift Titan X (Pascal) kartlarla 4K’da çalışıyor. Bu korkunç derecede güçlü bir grafik donanımı ve 4K uygulamalar grafik istemcisine doğru yanaşmayı tercih etse de, performans açısından hala AMD lehine bir fark var. AMD’nin Ryzen 7 1800X işlemcisi, bu testte Intel’in i7-6800K yongasını ekarte ediyor. Bu doğal zira AMD lehine iki fazla işlemci ve yüksek saat çekirdeği var.

Sonraki test Sniper Elite 4’de oyununda sahne alıyor. Bu kez CrossFire RX 480 grafik istemcilerinden faydalanılmış. Karşımızda Intel i7-6900K’ya karşı AMD Ryzen 7 1800X var. AMD, CrossFire yapılandırmalarında tam sürücü desteğine sahip. Daha önce olduğu gibi Ryzen bu senaryoda da Intel’in önünde yer alıyor.