AMD’nin Ryzen ailesine mensup Ryzen 5 işlemciler orta segmentte can yakacağa benziyor. Ryzen 5 fiyat performans anlamında oldukça etkili olacak.

AMD, yeni duyurduğu Ryzen 5 işlemcileri ile gündeme bomba gibi düştü. Intel’in i5 işlemcilerine fiyat performans oranına göre yeni bir darbe vurdu. Değerler Intel için hiç iç açıcı değil.
İşlemci ve ekran kartlarında rakiplerinin uzun süredir arkasında kalan AMD, bunun acısını çok çetin bir şekilde çıkaracak gibi duruyor. Daha önceden yayınladığı üst seviye işlemcileri, Ryzen 7 ile beğeni toplayan AMD, şimdi de Ryzen 5 serisi ile Intel’in i5 serisine alternatif olarak geliyor. Ryzen 5 serisi işlemcileri 4 farklı şekilde gelecek. Size en uygun işlemciyi alabileceksiniz. Bu işlemciler henüz test aşamasına gitmediği için çok erken, ancak ilk değerlere göre Ryzen 5 serisi Intel’in i5 serisini tokatlayacak gibi duruyor.

Özellikle fiyat performans konusunda Intel’in işini bir hayli zora sokacak AMD, en güçlü Ryzen 5 işlemcisi olan 1600X için 250 Dolarlık fiyat belirledi. Intel’de bu işlemcinin karşılığı olan Intel Core i5 7600K 242 Dolar olsa dahi, 1600X, 7600K’dan iki çekirdek daha fazla işlemci sayısı sunuyor. Ryzen 5 ailesinin en ucuz temsilcisi Ryzen 5 1400’ün 170 Dolardan satışa sunulduğunu belirtelim.