AMD, ikinci nesil Ryzen işlemci ailesi ile karşımıza çıktı. Fakat bazı modelleri gizli olarak saklı tuttuğu düşünülüyor. Bu modellerden biri 2800X…

AMD, Ryzen 2000 serisini 19 Nisan 2018’de resmen satışa sundu. Ancak Ryzen 2000 ailesinin amiral gemisi olması beklenen Ryzen 2800X kullanıcılarla buluşmadı. AMD başkan yardımcısı Jim Anderson, konuya açıklık getirdi.

Belki de “açıklık” ibaresi doğru olmayabilir zira Jim Anderson resmi açıklamadan ziyade ilginç imalarda bulundu. Jim Anderson, “AMD 2700X ve AMD Ryzen güncel işlemcilerle kolayca baş edebileceği” düşüncesinde. Anderson “Bazı silahları sona saklıyoruz” ifadeleri de 2800X dedikodularını doğruladı. Ryzen 2700X, çoklu işlemci performans sonuçlarında(en azından kağıt üstünde) Intel Core i7-8700K’i mağlup edebilecek seviyede. Ancak tekli işlemci performans değerlerinde, Intel hala AMD’den üstün gözüküyor.

İş oyun performansına geldiğinde de Intel hala AMD’nin az da olsa önünde gibi… Jim Anderson’ın açıklamalarından anladığımız kadarıyla AMD, 2800X’i “fırtınalı zamanlar” için saklıyor. Zira Intel’in yakın zaman içerisinde Core i7-8720K’yı satışa sunması bekleniyor. Bu sebeple AMD kendi içerisinde önemli bir stratejiye gitmiş gibi görünüyor.