Çin’in ardından Rusya da iPhone marka telefonlar üzerinde baskı oluşturacak. Rusya, iPhone telefonlara yazılım şartı koşuyor.

ABD ile Huawei arasındaki sorun yavaş yavaş kan kaybederken, yeni bir teknoloji gündemi de Rusya tarafından oluşturuldu. Rus hükümeti, Rusya’da satılan öncelikle iPhone olmak üzere tüm akıllı telefonların yerel Rus uygulamalarıyla önceden yüklenmiş olarak gelmesinin zorunlu olduğu yeni bir yasa çıkardı. Yeni kurala uymayan cihazların 2020’den itibaren Rusya’da satılması yasaklanacak.

Sızdırılan bazı raporlar, yeni yasaya giren elektronik cihazların sadece akıllı telefonlar değil, bilgisayarlar ve televizyonlar gibi farklı cihazları da içerdiğini gösteriyor. Ancak, yeni yasa kapsamındaki elektronik cihazların türleri konusunda detaylar şu anda bilinmemektedir. Üreticilerin cihazlarına ön yükleme yapması gereken uygulamalar veya uygulamaların türü konusu da şuanda bilinmeyen en önemli şeyler arasında. Hükümet sözcüsünün iPhone ve diğer akıllı cihazlar diyerek de iPhone’lara vurgu yapması ABD’ye bir mesaj göndermiş olma ihtimalini de düşündürdü

ABD ile Huawei arasındaki sorun diğer devletleri etkilemiş gibi duruyor. Bununla birlikte, Rusya’nın yükleyeceği yerel uygulamalar konusu da güvenlik süreci ile ilgili tartışmalara sebep oldu. Bakalım ilerleyen süreçte neler olacak?