AMD Radeon Vega Frontier Edition grafik kartının hangi fiyattan satışa çıkacağı resmen belli oldu. Ürün ile ilgili ayrıntıları sizlerle paylaşıyoruz.

AMD’nin Vega mimarisine sahip olan ve geçtiğimiz Mayıs ayında herhangi bir fiyat ya da çıkış tarihi bilgisi olmadan resmi olarak duyurulan Radeon Vega Frontier Edition için bugün yeni bilgiler paylaşıldı ve kartın yurt dışı fiyatı belli oldu.

Frontier Edition ne zaman çıkacak?

Öncelikle kartın iki farklı sürümünün piyasaya sürüleceğini belirtmemiz gerek. Bu sürümlerden ilki 999 dolar fiyat etiketine sahip ve klasik şekilde hava soğutma sistemiyle üretiliyor.

İkinci sürüm ise sıvı soğutma ile üretilecek ve 1500 dolar ödediğiniz takdirde sizin olabilecek. Hava soğutmalı sürüm bugünden itibaren ABD’de satışa sunulacak, sıvı soğutma için ise 2017 yılının üçüncü çeyreğini beklemek durumundayız.

Bu kartın herkese yönelik bir ekran kartı olmadığını ve NVIDIA’nın Titan Xp modeliyle yarışabilmesi adına üretildiğini hatırlatmamız gerek. Hatta AMD bu ekran kartını tanıtırken oyunlarla ilgili hiçbir detay paylaşılmazken, kartın temelde uygulama ya da oyun geliştirme, sanal gerçeklik çalışmaları, kendi kendine öğrenen makinelerin tasarımı, video çözümleme ve üç boyutlu modelleme gibi amaçlarla kullanılacağı tahmin ediliyor.

Tabii ki bunlar kartın oyun oynatamayacak olduğu anlamına gelmiyor. Fakat kartı sadece oyun oynamak amacıyla satın almak direkt olarak paranızı çöpe atmak anlamına gelecektir. AMD’nin oyun amaçlı Vega mimarili kartları da bu yılın ilerleyen döneminde tanıtılacak.

AMD, grafik kart alanında şuan da en popüler markalardan birisidir. Nvidia ile yoğun bir tatlı rekabet içerisinde olan AMD, önümüzdeki dönemde de rakibinin önüne geçebilmek için her yolu deneyecektir.