BlackBerry, Qualcomm ile arasında yaşanan davada zaferle ayrılan taraf oldu. BlackBerry, Qualcomm’dan tam 940 Milyon Dolar para alacak!

Qualcomm ile BlackBerry arasında süren dava resmen sonuçlandı. Kaybeden taraf, ciddi bir para cezasına çarptırılan Qualcomm.
Mobil cihaz sektörünün en önemli yapı taşı firmalarından biri olmasına karşın Qualcomm’un lisans ile alakalı uygulamalarda pek başarılı olduğunu söyleyemeyiz. Bu duruma örnek olarak şirketin, Güney Kore’deki mobil cihaz üreticilerini gereksiz yere geniş paketli patent setleri satın almaya zorlaması ve bunun sonucunda mobil cihaz üreticilerinin açtığı dava gösterilebilir. Benzer sebeplerden ötürü FTC ve Apple da bir ara Qualcomm ile karşı karşıya gelmişti.

Yaklaşık 2 yıl önce BlackBerry, ile Qualcomm, “izinsiz hakların kullanılması” sebebi ile mahkemede karşı karşıya gelmişti.. Mahkeme sonucunda BlackBerry’nin Qualcomm’a yüklü bir miktar ödeme yapmasına karar verilmiş ancak BlackBerry temyiz hakkını kullanmıştı. Bu temyiz hakkından sonra ise ibre tam tersine dönmüş ve mahkeme, telif anlaşmazlığı nedeniyle Qualcomm’un BlackBerry’e 815 milyon dolar geri ödeme yapmasına karar vermişti.

Bugün ise BlackBerry’den yapılan açıklamaya göre, avukatlık ücretleri ve tahkim tutarı da dahil olmak üzere iki şirket arasında 940 milyon dolarlık nihai anlaşmaya varıldığı açıklandı. Qualcomm, bu ayın sonuna kadar BlackBerry’e tam 940 milyon dolar ödeyecek!

940 Milyon Dolar dev şirketler için bile çok iyi bir para ve BlackBerry için de son derece iyi bir kaynak olacaktır. Özellikle de sürücüsüz otomobil alanında planladıkları gibi iyi bir başlangıç yapmalarını sağlayabilir.