PlayStation 5 oyunlarının fiyat tarafında nasıl olacağı büyük merak konusuyken bu hususta oyuncuları hiç mi hiç memnun etmeyecek bir gelişme yaşandı.

Sony’nin geçtiğimiz ay resmen gösterdiği PlayStation 5, oyuncuları heyecanlandırmıştı. Türkiye’de ek vergi ve kurlardan dolayı 6.499 TL‘den satışa sunulacağını düşündüğümüz PS5, maalesef ki bir de oyun tarafından cebinizi vuracak. NBA 2K21‘in kapak yıldızının belli olduğu bülten ile duyuruldu. Bu duyuruda oyunun fiyatına ilişkin resmi bilgiler de yer alıyordu. Görünüşe göre PlayStation 5 oyun fiyatları bir hayli fazla olacak.

Normal şartlarda PlayStation 4 oyunları Amerika’da 59.99 dolardan satışa sunuluyor. AAA yapımlar için istenilen 59.99 dolar maalesef ki yeni nesilde 69.99 dolar olacak. Amerika’da 10 Türkiye’de 100 birim olarak fiyatlara yansıyacak olan bu artış sonrası, ülkemizde oyun pazarının biteceğini düşünüyoruz.

Sony’nin yeni oyunu The Last of Us Part II şu an PS Store’da 499 TL’den satılıyor. Ön siparişte 429 TL olan oyun bir anda 70 TL’lik zam yemişti. Şimdi buradan yola çıkacak olursak 69.99 dolarlık oyunların fiyatlarının 699 TL veya en iyi ihtimaller 649 TL olacağını söyleyebiliriz. Bu da Türkiye’deki oyuncuların belini bükebilecek oldukça fazla bir ücret olarak dikkat çekiyor.