Android akıllı telefonların resmi mağazası Google Play Store ile ilgili olarak hoş olmayan bir gelişme meydana geldi.

Play Protect, Play Store’dan indirilen uygulama ve oyunları açmadan sizin için tarıyordu. Periyodik olarak tarama yapan bu uygulamaların gözden oldukça tehlikeli olacak bir uygulamayı kaçırdığı ortaya çıktı. Check Point Research araştırmacıları Tekya adlı zararlı kütüphanenin milyonlarca cihaza indirildiğini söylüyor.

Tekya isimli bu yazılımın; AdMob, AppLovin, Facebook ve Unity gibi platformlar tarafından yayınlanan reklamlar için hileli tıklamalar ürettiği belirtiliyor. Yüklü cihazlardaki Android’in MotionEvent özelliğini kullanan bu zararlı yazılım cihazınızı tık manyağına çeviriyor. Tabii ki bundan sizin haberiniz olmuyor.

Uygulamaları geliştiren ekip kütüphaneye libtekya.so isimli bir kütüphane ekliyor. Google da bu yüzden bu zararlı yazılımı tespit edemiyor.Olayın ortaya çıkmasının ardından Google bu kütüphaneyi barındıran uygulamalar mağazadan kaldırdı. Eğer cihazınızda Tekya kütüphanesini barındıran uygulamalar yüklüyse bunu silmenizde fayda var. Ne olur ne olmaz diye güvenlik yazılımı ile telefonunuzu taramanızı öneriyoruz. Bu husus akıllı telefonunuzun güvenliği açısından oldukça mühim.