Öğrenilene göre PCI Express 5.0 teknolojisi 2019 yılı içerisinde sunulacak. Yapay zeka hususunda gelişmeleri de beraberinde getirecek.

Tahminlere göre PCI Express 5.0, 2019 yılında hazır olacak ve tek veri yolunda 32 GT/s değeri sunacak. Bu hızın şu an PCI Express 3.0 x4 bağlantısıyla sunulanla aynı hız olduğu belirtilmekte. Bu arada PCIe 4.0 da unutulmuş değil. PCIe 4.0 ürünlerinin 2018’de hazır olacağı ve Intel’in 8. nesil işlemcileriyle birlikte geleceği belirtiliyor. Öte yandan Intel henüz bu durumu onayladı. Şimdiye kadarki işaretlerin, Teknolojinin 2018 yılının ikinci ya da üçüncü çeyreğinde kullanıcıyla buluşacağı yönünde olduğu ifade ediliyor. AMD ise PCIe 4.0 için 2020 yılını hedefliyor.

Tekrar PCI Express 5.0 dönelim. Teknolojinin şirketleri oldukça heyecanlandırdığı belirtilirken, ethernetin 400 Gb/s ve çift 200 Gb/s InfiniBand değerlerine ulaşacağı söyleniyor. Bu sayede büyük veri için gelişmiş yapay zeka ve makine öğrenimi konusunda önemli gelişmeler yaşanacak. Ek olarak NVMe SSD gibi daha düşük performanslı ürünlerde yüksek hızlar elde etmek için daha az veri yolu kullanmanın mümkün hale geleceğine değiniliyor. Cihaz başına PCI Express yolundaki azalma, güç tüketimini ve Ar-Ge maliyetlerini de düşürecek.

Daha az güç ile daha yüksek performans, yapay zeka teknolojisinde olumlu yönde artış ve daha pek çok güzel özellik ile gelecek.