Passolig nedir? Passolig nasıl alınıyor? Passolig başvurusu nasıl yapılır.

e-bilet uygulaması 6222 sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliği Önleme Kanunu’nun getirdiği bir yenilik olan Passolig kart; stadyumlara güvemli girişi sağlayan ve kişiye özel bir sportif kimlik kartı olmanın yanı sıra, alışveriş ve ulaşım başta olmak üzere günlük hayatın birçok yerinde kullanılabilecek.

SİSTEM NASIL ÇALIŞACAK?
Artık maçlara girmek isteyen taraftarlar “www.passolig.com.tr” internet sitesi veya özel satış noktalarından Passolig kartlarını alacak.

Passolig kartları kişiye özel olacak ve satın alınan elektronik maç biletleri bu kartlara yüklenecek. Taraftarlar kartlarını stadyum kapılarında bulunan elektronik okuyuculara okutarak içeri daha hızlı girebilecekler ve kendi koltuklarında oturabilecekler.

Passolig kartlar ister internetten, ister cep telefonundan kendi internet sitesinden girip kolayca alınabilecek. Sporseverlerin kartlarını alabilmeleri için, başvuru formunu doldurup, fotoğraflarını yükleyip, ödemeyi gerçekleştirmeleri yeterli. Sonrasında Passolig kartlar isteyene kurye ile adresine gönderildiği gibi, isteyene de stadyum gişeleri ya da belirli PTT şubelerinden teslim edilebilecek.

Engellilerde e-bilet alacaklar mı?

Malesef engelli tribününündede maç izleyecek olanlar Passolig kartı alması gerekecektir.

Passolig maçlara olan ilgiyi azalttı

Passolig uygulamasıyla taraftarların maçlara olan ilgisi azaldı.

Kartın ücreti Türkiye Futbol Federasyonu ve Klüpler tarafından 15 TL olarak belirlendi. Fakat 4 büyükler kartın fiyatını 25 TL olmasını istedi. Bu durumda klüplerin maça olan ilginin azalması ve buna bağlı olarak boş tribünlere karşı maç oynamak istemeyen klüpler bilet fiyatlarını kampanya yaparak 1 TL ye kadar düşürdü.

Süper Lig’de hangi maç kaç para

Maç  Bilet fiyat aralığı (TL)

Rizespor-Konyaspor 1-60
Gaziantepspor-Gençlerbirliği 2-15
Erciyespor-Trabzonspor 3-10
Akhisarspor-Kayserispor 5-50
Galatasaray-Kasımpaşaspor Seyircisiz
Bursaspor-Elazığspor Satışa çıkmadı
Beşiktaş-Fenerbahçe 40-240
Karabükspor-Eskişehirspor 10-20
Antalyaspor-sivasspor Satışa çıkmadı

Bursaspor “Passolig”i reddettiğini açıkladı

Bursaspor Kulübü Yönetim Kurulundan yapılan açıklamada, “Bursaspor’un alın teriyle kazandığı şampiyonluğu ‘yok’ sayanları biz de ‘yok’ sayıyor ve e-bilet sisteminin bir parçası olmayı reddediyoruz” ifadeleri kullanıldı.