İnternet ortamından ikinci el otomobil satışlarına dair kapora hususunda dolandırılan vatandaş sayısı giderek arttı. Bu konuda yetkililer tarafından mühim açıklamalar yapıldı.

Tüketiciler Birliği, ÖTV oranlarındaki değişikliğe bağlı olarak 2. el otomobil piyasasında oluşan hareketliliği suistimal eden kişilerin internet üzerinden yaptıkları dolandırıcılığa karşı vatandaşları uyardı.
Yılbaşından itibaren ÖTV değişikliğine bağlı olarak araçların fiyatının artacağını söyleyen Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin, bu durumu fırsat bilerek dolandırıcılık yapmaya hazırlanan art niyetli kişilere karşı vatandaşlara uyarılarda bulundu.

Şimdiden bununla ilgili şikayetler almaya başladıklarını belirten Bakan Şahin, “Bu dolandırıcılar, vatandaşların araçlarının fotoğraflarını çekiyor ve kendi araçlarıymış gibi internet üzerinden satış ilanı veriyor. Bu kişiler, kendisini arayan kişilerle aracın satılması hususunda pazarlık yapıyor. Bazılarıyla anlaşma sağlanıyor. Ancak vatandaş başkasının aracının kendisine satılmaya çalışıldığını bilmiyor. Vatandaş, anlaşma sağlanması durumunda dolandırıcının istediği yere bir miktar kapora yatırıyor. Ancak ondan sonra ortada ne araç ne de satıcı kalıyor. Vatandaş verdiği kaporayla ortada kalıyor” dedi.