Oculus, Oculus Rift 2 ürünü ile ilgili yoğun çalışmalarına devam ediyor. Oculus Rift 2, oldukça dikkat çekebilecek özelliklere sahip olacak.

Oculus’un bir sonraki nesil Rift VR cihazında göz takip teknolojileri kullanacağı tahmin ediliyor.

Facebook tarafından satın alındıktan sonra da çalışmalarına devam eden Oculus, kısa süre önce The Eye Tribe adlı küçük bir teknoloji firmasını satın aldı. Bu firmanın ilgi alanı ise göz takip teknolojileri.

Bu satın alma sonrasında Oculus tarafından pek açıklama gelmese de, çeşitli kaynaklar bunun tek anlamı olduğuna eminler. Oculus’un bir sonraki VR gözlüğü Rift 2’nin göz takip teknolojisiyle donatılmış olacağına kimsenin şüphesi yok.

VR başlıklarına göz takip teknolojisi yerleştirmenin iyi sonuçlar verebileceği sır değil. Yapılan çalışmalar gözlerin baktığı yere odaklanan grafiklerin çok daha verimli olacağına işaret ediyor.

Kullanıcının odaklandığı noktadaki grafikleri daha detaylı çizerek, derinlik ve gerçeklik hissini artırmak, işlemci gücünden de tasarruf etmek mümkün. Ayrıca göz takibinin kullanıcı etkileşimi için de kullanılması mümkün olacaktır.