Nokia 8 ile ilgili yapılan yeni performans testlerinde dikkat çekici sonuçlar ortaya çıktı.

Nokia 8, Ağustos 2017’de piyasaya çıkan HMD Global’in ilk Android amiral gemisi telefonu olmuştu. Ayrıca bu, çift arka kameralarla birlikte gelen ilk Nokia Android telefonu da oldu. Akıllı telefon, QHD ekran ve Snapdragon 835 yonga seti gibi etkileyici özelliklerle dolu olsa da, tasarımı çok fazla ilgi görmedi. Çiftli arka kameraların DxOMark testleri, Nokia 8’in fotoğrafçılıkla ilgili hayal kırıklığı yaratan bir telefon olduğunu ortaya koyuyor.

Nokia 8’in arka yüzünde yer alan Zeiss marka çift kamera ayarı, f/2.0 diyafram 13 megapiksellik bir RGB algılayıcı ve f / 2.0 diyafram 13 megapiksel tek renkli algılayıcı içeriyor. Ayrıca, çift LED flaş, PDAF, lazer otofokus, 30 kare / saniyede 4K video çekim ve optik görüntü sabitleme gibi özelliklerle donatılmıştır.

Kamera bölümünde Nokia 8, bazı koşullarda iyi pozlama ve doğru beyaz dengesi ile güzel görüntüler çekmeyi başarırken, 72 puan aldı. Dinamik aralık, yalnızca Otomatik HDR modu çalışırken iyi. Nokia 8 ile çekilen görüntülerde bazı doygunluk ve renk tonları seviyeleri bulunuyor.

Akıllı telefonun, loş ışık koşullarında renkler konusunda tutarsız olarak çalıştığı da ortaya çıktı. Kapalı veya loş ışıklı ortamlarda fotoğraf çekerken daha az ayrıntı yakalıyor. Kontrast algılama, faz tespiti ve lazer içeren otofokus sistemi çoğu durumda doğru çalışmayı başarıyor ancak düşük ışık koşullarında yetersiz çalışıyor. Dijital zum, görüntülerin piksellenmesinden sonra 2x yakınlaştırma yapana kadar iyi çalışıyor. Nokia 8, bokeh etkisi ile çekimler yapmayı başarıyor.

Video çekim bölümünde 62 puan kaydedildi. Gece video çekimi söz konusu olduğunda, Nokia 8 otofokusu tetiklemedi. Daha az ayrıntıyla videolar kaydediyor ve OIS özelliği kararlı videolar oluşturmuyor. İyi videoları ancak parlak senaryolarda veya iyi aydınlatılmış iç mekan koşullarında çekebilir.

DxOMark’ta toplam 68 puan alan Nokia 8, Apple iPhone 6 ve Samsung Galaxy S6 Edge gibi daha eski telefonlara kıyasla daha düşük. Hatta Meizu Pro 7 Plus ve Lava Z25 gibi telefonlar bile ondan daha iyi performans gösterdi. Google Pixel 2, DxOMark’da 98 puan ile liderliğini sürdürüyor. Bunu, 97 puanla ikinci sırada bulunan Apple iPhone X ve Huawei Mate 10 Pro izliyor. Bakalım ilerleyen süreçte piyasaya sürülecek olan telefonlar bu üç modeli geride bırakabilecek mi?