Bildiğiniz gibi Nexus model cihazlar eskide kalsa dahi Google tarafından sunulduklarından uzun süre güncellemelerden faydalanmaları bekleniyor. Ancak Nexus 5X ve 6P sürpriz bir şekilde Android O güncellemesinden yararlanamayabilir.

Nexus 6p ve Nexus 5X sahiplerine kötü haber. Google’dan gelen bilgilere göre Nexus 6p ve Nexus 5X kullanıcılarına Android O sürümünün dağıtılmama ihtimali, dağıtılsa bile bazı özelliklerinin çalışmayacağı ortaya çıktı.

Google, Huawei yapımı Nexus 6P ve LG tarafından üretilen Nexus 5X modellerinin, yakında çıkacak olan Android işletim sisteminin yeni sürümünün (Android O) sunduğu bir özellik olan aptX Bluetooth akışı için destek sağlamadığını bildirdi.

Onaylama işlemi, Google geliştiricisinin Android sorun takip web sitesinde bir kullanıcının sorusunu yanıtlaması ile gerçekleşti.

Peki neden bu modeller tam güncelleme alamayacak?
Google geliştiricisi: “Maalesef, aptX ve aptX HD, yalnızca yeni cihazlarda olacak ve Nexus 6p ve Nexus 5X’te desteklenmiyor.” yanıtı ile bu modellerin yeni sürüme güncelleme konusunda belirsizlik yarattı. Yani donanımsal anlamda Nexus 6p ve 5X yeni teknolojilere uyum sağlayamadıklarından yazılımsal güncellemeden de yararlanamayacaklar gibi gözüküyor.