Teknoloji dünyasının ünlü markalarından Apple, bir üniversitesinin telif hakkını ihlal etmesi nedeniyle büyük bir para cezası almış, ardından bu pera cezasına itiraz etmişti. Apple’ın itirazı reddedilmekle kalmadı aynı zamanda şirketin para cezası neredeyse iki katına çıkarıldı.

Görünüşe göre Apple’ın itirazları sonuçsuz kalmış çünkü bugün gelen haberlere göre aradan geçen iki yılın ardından Apple’ın ödemesi gereken ceza neredeyse iki katına çıkarılarak 506 milyon dolar olarak belirlenmiş durumda.

Yani Apple’ın ödemesi gereken asıl 234 milyon dolar cezanın üzerine yaklaşık olarak 272 milyon dolar daha eklenmiş durumda. Firmanın dünyanın en zengin şirketlerinden biri olduğunu göz önünde bulunduracak olursak, bu cezanın kendilerine büyük bir problem yaratmayacağı da ortada.

İşin daha da ilginç tarafı ise analistlerin Apple’ın bu patenti bilerek ihlal ettiğini ve ürünlerinde kullanarak ödeyeceği cezadan çok daha büyük bir miktarda kâr elde etmeyi başardığını düşünüyor olması.

Bahsi geçen patent ise bilgisayarlarda kullanılan bir devre ile ilgili. “Predictor Circuit” adı verilen bu devreler, kullanıcıların bilgisayardan talep edebileceği şeyleri tahmin ederek işlemci performansını artırmayı başarıyor ve 1998 yılında Wisconsin Üniversitesi’nden bir profesör ile üç öğrencisi tarafından patenti alınmış durumdaydı. Apple, bundan sonraki dönemde patent hususlarına çok daha dikkat etmek zorunda.