LG, OLED ekran pazarına yoğun bir ilgi gösteriyor. Bu alandaki büyük rakibi Samsung’a karşı önemli stratejiler belirledi.

LG, TV ekranları ve özellikle de akıllı telefon ekranları konusunda rakibi Samsung’a karşı pazardaki payını yükseltmek adına önümüzdeki üç yıl içerisinde OLED ekranlara toplamda 13.5 milyar dolar yatırım yapmayı planlıyor.

Şirket, şu anda geniş ekran televizyonlarda kullanılan OLED ekran pazarında lider konumunda. Ancak akıllı telefonlarda OLED ekranlara talebin artması sebebiyle bu pazarı tamamen Samsung’a bırakma niyetinde değil. Bu sebeple 2019’dan itibaren Apple’a ekran üretmek için şimdiden yatırımlara başladı.

LG, akıllı telefon pazarındaki konumunu güçlendirmek için esnek OLED panelleri oluşturacak yeni bir üretim hattı için yaklaşık 4,5 milyar dolar yatırım yapacak. Ayrıca büyük boyutlu OLED ekranlar için de 2.5 milyar dolarlık ayrı bir yatırım planı var. Her iki üretim hattı için seçtiği yer Seul’un kuzeybatısındaki Paju’da olacak.

Heungkuk Securities analisti Lee Min-hee, LG’nin küçük ve orta boy OLED’ler için Apple’dan siparişler alacağını düşünüyor. Şirketin yatırım için 9 milyar dolara ihtiyacı var. Analiste göre LG’nin bunu tek başına kaldıracak gücü yok. Apple’ın 2018 yılı için Samsung ile yaptığı 92 milyon OLED ekranı içeren anlaşmanın süresi dolunca LG’nin üretime başlaması bekleniyor. Bakalım önümüzdeki süreç LG cephesi için nasıl işleyecek?