LG ile ilgili yayınlanan yeni gelir raporları şirketin akıllı telefon kategorisinde zor bir süreçten geçtiğini gösteriyor.

LG Electronics, 31 Mart 2020‘de sona eren 2020’nin ilk çeyreğinde, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1.25 düşüşle 12.45 milyar dolar gelir elde ettiğini açıkladı. Yıllık yüzde 21 artışla 921.47 milyon dolar kar elde eden Güney Koreli firma net karını ise 717 milyar dolar olarak açıkladı. Bu karın büyük bir bölümünün ev aletleri ve TV sektöründeki satışlardan elde edildiğini belirtelim. Gelelim firmanın işlerin yolunda gitmediği Mobil İletişim bölümüne.

LG’nin Mobil İletişim bölümünde Çinli tedarikçilerin arz sorunu ve COVID-19 salgınından dolayı bir daralma yaşanıyor. Yıllık bazda yüzde 24,3 ve dönemlik yüzde 33.8’lik düşüşle 1.12 milyar dolar gelir elde edilebilmiş. Faaliyet zararı ise 200 milyon doları aşmış durumda.

Güney Koreli teknoloji devinin bu kadar düşüş yaşamasında koronavirüs salgının büyük etkisi olduğu gibi mobil pazarda da konumunu Samsung ve diğer Çinli üreticileri kaptırması çok etkili oldu. LG Velvet 5G modeli ile yeniden kendine rekabetçi bir pazar aramak isteyen firmanın bu düşüşü maalesef ki COVID-19’un etkisiyle 2. çeyrekte de devam edecek gibi görünüyor. Bakalım ilerleyen süreçte ne gibi gelişmeler yaşanacak?