Kirin 980, 7 nm teknolojisiyle dikkat çekiyor.Bu işlemciler Huawei’yi yeni bir döneme sokacak.

Yeni bir rapora göre dünyanın 7nm üretim sürecine sahip ilk işlemcisi olacak Kirin980 eylül ayından itibaren seri üretime başlayacak. İşlemci sadece Huawei tarafından kullanılacağı için herhangi bir iş ortağına gönderilmeyecek. Bu yıl ve önümüzdeki yıl tanıtılacak birçok Huawei / Honor tepe modelde Kirin980 işlemcisini göreceğiz.

Yılın geri kalan diliminde yine 7nm üretim sürecine sahip Apple A12 ve Snapdragon 855 işlemcilerini göreceğiz. Huawei ve Apple’ın yeni nesil işlemcileri TSMC fabrikalarında dökülecek. Qualcomm’un tercihi ise büyük olasılıkla Samsung olacak.

Rapora göre 7nm üretim sürecine sahip işlemciler, önümüzdeki yılda yoga setlerinin %18’ini oluşturacak. Bu oran aynı dönemde kullanılacak 10 nm işlemcilerin sevkiyatından daha fazla olacak.

2.8GHz’e ulaşabilecek Kirin980 4+4 şeklinde kümelenen Cortex A76 ve Cortex A55 çekirdeklerden oluşacak. Yeni nesil işlemciye 24 çekirdekli Mali-G72 GPU eşlik edecek. Huawei’in ikinci nesil NPU’sunu içerecek. Bakalım Huawei ürettiği yeni işlemcilerle başarı sağlayabilecek mi?