Türk bilim insanları tarafından çok önemli bir buluşa imza atıldı ! Kanserli hücrelerin sesini algılayabilen bir mikroskop üretildi.

Boğaziçi Üniversitesi Fizik Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Burçin Ünlü, ekibiyle birlikte geliştirdiği Foto-Akustik mikroskop sayesinde hastalıklar sesle teşhis edilebilecek.
Boğaziçi Üniversitesi Fizik Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Burçin Ünlü, aynı üniversiteden Esra Aytaç, Aytaç Demirkıran ve Nazire Uluç adlı doktora öğrencilerinden oluşturduğu ekiple birlikte BAP ve TÜBİTAK destekli Foto-Akustik mikroskop geliştirdiler. Tamamen yerli olan bu mikroskop sayesinde kanser, şeker, eklem ve kas hastalıklarının erken tanısı ‘sesle’ sağlanabilecek. Kanserli hücrelerin erken tanısı ve erken teşhisi anlamında çok önemli gelişmelere imza atması beklenen mikroskopla ilgili bir açıklama yapan Dr. Ünlü, “Biz lazer ile sıcaklığı artırarak dokuda ses dalgaları oluşmasını sağlıyoruz. Bir başka deyişle ışığı sese dönüştürüyoruz. Işığı dokuya gönderdiğinizde ışık dokuda düz bir çizgi halinde gidemiyor ve dağılıyor. Ancak ses dalgası doku üzerinde daha uzun mesafeler kat edebiliyor. Bu nedenle sesi kullanmak mikroskopta daha derinlikli sonuçlar almamızı sağlıyor. Ayrıca herhangi bir boyama veya işaretlemeye de gerek kalmıyor. Biz bu yöntemle Türkiye’de bu alanda çalışan tek ve öncü grup olarak dünyada kimsenin kullanmadığı özel lazerler kullanıyoruz. Bilkent Üniversitesi’nden birlikte çalıştığımız bir ekiple birlikte tamamen yerli fiber lazerli foto-akustik mikroskop teknolojisi geliştirdik’’ ifadelerini kullandı.