Amerika baz alınarak yapılan bir araştırma sonucunda iOS işletim sisteminin Android’in kullanım oranlarına göre yükseldiği ortaya çıktı.

Yapılan açıklamaya göre ABD pazarını yüzde 36.5’luk payla iOS platformu domine ediyor. Bu da geçtiğimiz yılın aynı dönemiyle karşılaştırdığımızda yüzde 5,8’lik bir artış anlamına geliyor. Bu satışların çoğu iPhone 7 ve iPhone 7 Plus modellerine ait.

Zira ikili ABD’de gerçekleştirilen akıllı telefon satışlarının da yüzde 20,1’ini oluşturuyor. Hazır iOS platformundan bahsederken, mobil işletim sisteminin Çin’de geçtiğimiz yıla oranla daha az rağbet gördüğünü de belirtmemiz gerek.

Android platformu için ise işler ABD’de pek de iyi gitmiyor. Çin’de akıllı telefon satışlarının yüzde 83,4’ünü ele geçiren Android platformu yaklaşık yüzde 4,3’lük bir yükseliş gösterdi.

Avrupa kıtasında da Android’in geçtiğimiz yıla oranla yüzde 2.2’lik bir artış gösterdiğini söylemek mümkün. Fakat ABD’de bu büyümenin aksine yüzde 5,9’luk bir küçülme söz konusu. Yani sonuç olarak ABD vatandaşları bu yıl Android’e eskisi kadar ilgi göstermedi. iOS’a ise ilgi arttı.