iPhone telefonlarda ortaya çıkan yeni bir yazılım açığı endişeye neden oldu. Açık iOS 13 sürümüyle alakalı.

Güvenlik konusunda kendine çok güvenen Apple, yeni güncellemeleri ile birlikte özellikle iOS işletim sistemindeki açıkları kapattığını dile getirmişti. Ancak bu güvenlik açıklarının tam anlamıyla kapatılmadığı Rusya merkezli yazılım firması olan Elcomsoft tarafından ortaya çıkarıldı.

Elcomsoft‘un geliştirmiş olduğu araç sayesinde iPhone‘da yer alan e-posta bilgileri ve şifreler deşifre olabiliyor. Hem de bu işlem ekran kilidini açmadan gerçekleştirilebiliyor. Elcomsoft’un belirttiğine göre, iPhone’daki ekran kilidi şifresi oldukça güvenli bir yapıya sahip. Ancak bu sistemde güvenlik açıkları bulunuyor. iOS 12‘den iOS 13.0 sürümüne kadar tüm iPhone ve iPad modelleri bu açıktan etkileniyor.

Yazılım firması; iPhone ve iPad’e checkra1n Jailbreak’i DFU modda yükledikten sonra ekran kilidini açmadan cihazda kayıtlı tüm e-posta ve şifrelere ulaşabildiğini belirtiyor. Bu açık Apple A7 yonga setinden Apple A11 yonga setine kadarki modelleri kapsıyor. Kullanıcıların bu hususta bir hayli dikkatli olması gerekiyor.