Intel, esasen işlemci üreten bir marka olmasına rağmen grafik kartları üretimine de başlıyor. İşte ayrıntılar…

Uzun yıllardır Advanced Micro Devices (AMD) ve NVIDIA arasında, ekran kartı piyasasında ciddi bir rekabet söz konusu. NVIDIA, üst segment ekran kartları GTX 1070, GTX 1070 Ti ve GTX 1080 Tİ ile bir adım önde.

AMD ise uzun süredir ilk kez kar açıkladı ve 2017 yılında, “Vega” mimarisinin desteğiyle 5 milyar dolardan fazla gelir elde etmeyi başardı.

NVIDIA, aradaki farkı açma niyetinde. Bu niyet doğrultusunda GTX 11 mimarisi hakkındaki detaylar birkaç gün önce kamuoyu ile paylaşıldı. GTX 1100 serisi; 2018 yılının Haziran ayında satışa sunulacak.

Ancak geçtiğimiz günlerde iki firma arasındaki rekabete üçüncü bir ortak geldi: Intel. Firma geçtiğimiz günlerde ekran kartı pazarına gireceğini açıklamıştı. Ancak bu kartların tanıtım tarihi ile ilgili bir açıklama gelmemişti. Halen resmi bir açıklama yapılmasa da firmaya yakın kaynaklara göre yeni ekran kartları ABD’nin Las Vegas şehrinde düzenlenen CES 2019 fuarında tanıtılacak. Yine iddialara göre grafik kartı ailesi en geç Şubat ayında satışa sunacak.

Intel, yonga seti mimarisinde fazlasıyla tecrübeli. Amerika Birleşik Devletleri temelli üreticinin ilk hedefi oyun müdavimlerine hitap etmek. Gerek kaynakları gerekse tecrübesi bunu fazlasıyla mümkün kılıyor. Intel Eğer fiyat performans ürünleri sunmayı başarabilirse bunu rahatlıkla yapabilir.